MURAT BOZ

portfolio

Yaşamı ve Müzik Kariyeri
İlk ve orta öğrenimini Zonguldak’ta tamamladıktan sonra 1995 yılında İstanbul Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’ni kazanarak İstanbul’a geldi. Atatürk Kültür Merkezi, Cemal Reşit Rey gibi konser alanlarında vokal yaptı. 1998 yılında Milliyet Gazetesi’nin düzenlendiği liseler arası müzik yarışmasında en iyi erkek solist seçildi.

Farklı giyim stili ve günümüz erkek modasındaki belirleyici yönüyle birçok giyim firmasının ilgi odağı olup, sponsorluk anlaşmalarına imza attığı da bilinmektedir. Sanatçı, ayrıca bir kozmetik ve içecek markasının reklam yüzüdür.

1999-2006: İlk dönem ve Aşkı Bulamam Ben
1999 senesinde Bilgi Üniversitesi Caz Vokal Bölümü’nü burslu olarak kazandı ve 2003 senesinde İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı Temel Bilimler Bölümü’nde eğitimine devam etti. Şu ana kadar Tarkan ve Shakira gibi birçok sanatçının sahne performanslarında ve albümlerinde yer aldı ve aynı zamanda da birçok reklam müziğini seslendirdi. 2006 senesinde çıkardığı ‘’’Aşkı Bulamam Ben’’’ isimli parçası ile Türk Pop Müzik dünyasına hızlı bir giriş yaparak 2007 senesinde de Maximum adlı ilk albümünü piyasaya sürdü. Albüm ile aynı isimli şarkısına çektiği klip ile büyük beğeni topladı. Maximum albümü ile Altın Kelebek, İstanbul Fm ve Kral Tv en iyi çıkış yapan sanatçı ödüllerinin sahibi oldu.

2008-2009: Uçurum ve Şans
2008 senesinde ikinci single çalışması ‘’’Uçurum’’’ ile yükselen çizgisine ivme katarak, yine o sene en çok çalınan şarkı olarak bir çok ödüle layık görüldü. 2009 yılında ‘’’Şans’’’ adlı İkinci stüdyo albümünü çıkardı ve albümün ilk klibini ‘’’Para Yok’’’ adlı parçasına çekti. Ardından “Özledim”, “Herseyi Yak”, “Sallana Sallana”, “Gümbür Gümbür”, “İki Medeni İnsan” ve “Buralardan Giderim” adlı toplamda yedi şarkısına klip çekerek kendi alanında büyük bir fark yarattı.

2010-2012 Hayat Sana Güzel ve Aşklarım Büyük Benden
1 single 1 albüm sıralamasını takip ederek 2010'da ‘’’Hayat Sana Güzel‘’’ isimli 3. single'ını yayınladı. 2011'de “Aşklarım Büyük Benden” albümünü çıkartarak ilk klibini aynı adlı parçaya çekti. [8] Şans albümünde olduğu gibi "Hayat Öpücüğü", "Geri Dönüş Olsa" , "Kalamam Arkadaş", "Bulmaca" ve "Soyadımsın" adlı sevilen şarkılarını kliplendirdi. 2011 senesinde “Aşklarım Büyük Benden” albümüyle yakaladığı başarısının sonucu olarak yine Kral TV’den en iyi erkek sanatçı ödülüne layık görüldü. 2011 Ekim ayında “O Ses Türkiye” yarışmasında jüri üyesi olarak yer aldı.

Son olarak, 39. Altın Kelebek Ödülleri'nde "En İyi Türk Pop Müziği Erkek Solisti" ödülüne layık görüldü.