ZİYNET SALİ

portfolio

Evcilik oyunlarında bile hep şarkıcı rolünü oynar.. Kendini bildi bileli önce ailesinin sonra eğitimi boyunca tüm okullarının solisti olur. Böylece küçük yaşlardan itibaren müziğin peşinden koşmaya başlar.

Çocukluğunun ilk altı yılını İngiltere'de geçirir. Yedi yaşında ailesinin dönüş kararı ile artık Kıbrıs'tadır.. Lise eğitimini tamamladıktan sonra K.K.T.C Kültür BakanığıTSM Korosu'nun en genç solisti olur.

Bu sıralar aklı fikri müzik eğitimini sürdürmeye takılmıştır ve hedef İstanbul'dur.

Sonraki yıl TSM ve THM dersleri alarak İstanbul Teknik Üniversitesi Konservatuarı'na hazırlanır.

1994 yılında girdiği sınavı başarıyla geçer ve artık hayallerinin şehri İstanbul'da müzikeğitimine başlamıştır. Eğitimine devam ederken profosyonel sahne çalışmalarına piyano eşliğinde İngilizce ve Latin şarkılar söylereyek ilk adımını atar. 1999 yılında konservatuardan dördüncülükle mezun olur. Artık müzik öğretmenidir ancak atamasının yapılmaması üzerine profosyonel müzik çalışmalarına devam eder. İngilizce, Latince ve Türkçe repertuarını geliştirirken bir taraftan da dönemin popüler bir plak şirketinde çalışmaya başlar. Böylece bir çok albüm prodüksiyonun yapım ve üretim sürecine tanıklık ederek bu konuda tecrübe kazanır.

2000 yılında aynı plak şirketinden yayınlananilk albümü BA-BA müzik severlerle buluşur. Albümde A-PAPA isimli Yunan şarkının Türkçe cover'ı da yer almaktadır. BA-BA isimli bu şarkıyı Türkçe ve Yunanca yorumlar ve Yunanca aksanı ile dikkat çeker. Bunun üzerine Yunanca eğitimine ve repertuar çalışmalarına ağırlık verir. Böylelikle prodüktörünün de önerisiyle Türkçe - Yunanca şarkıları yorumlayan ve zengin sahne sovlarıyla iki kültüre ait ögeleri bir araya getirerek hazırladığı konserlerle kısa sürede büyük ilgi görür. 2004 yılında yayınladığı ikinci albümü "Amman Kuzum" ülke çapında ses getirir. 2006 yılında "Mor Yıllar " isimli üçüncü solo albümü yayınlanır. Bu albümde yer alan "Zordur Oğlum" isimli şarkı ile ilk kez ülkesini uluslararası bir yarışmada temsil eder ve "Euro Dance Uluslarası İnternet Yarışması'nda tüm Avrupa'da yapılan halk oylamasıyla birincilik kazanır. Türkiye'de yaptığı albümler ve konserlerle başarısını pekiştirmeye devam ederken Yunan medyasının da dikkatini çeker. Türk ve Yunan Kültürü'nü ve şarkılarını popular boyutta projelendirerek hayata geçiren ilk Türk kadın sanatçı olarak kendisine "Barış Elçisi" ünvanı verilir.

Müziğin sınırsızlığı içinde kendi sınırlarını geliştirmeyi felsefe edinen Ziynet Sali aynı zamanda ruhunda yer alan Akdeniz'in egzotizmi ve romantizminin izlerini müziğine de yansıtma arzusundadır. Bu arzusunu 2008 yılında yayınladığı dördüncü solo albümü "Herkes Evine" ile gerçekleştirir. Sezen Aksu, Sinan Akçıl, Mustafa Ceceli. gibi ülkenin önemli söz yazarı, besteci ve aranjörleriye birlikte çalıştığı albüm müzik listelerinde uzun süre ilk sıralarda yer alır. Albümden "Herkes Evine" ve "Beş Çayı" isimli şarkıları o yılın en çok dinlenen şarkıları arasındaki yerini alır. Aynı yıl "Bizde Böyle" isimli Sezen Aksu imzalı ilk single çalışması ile müzik severlerle buluşur. Single şarkısı ve farklı klibi ile yılın en çok konuşulan projelerinden biri olur.

Albüm çalışmalarına büyük bir titizlik ve hep gelişmeye yatırım yaparak devam ederken verdiği konserler ve sahne şovlarıyla artık ülke çapında büyük ilgi gören ve aranan bir konser sanatçısı olmuştur.

2010'da yılın ilk günü yayınlanan "Rüya" isimi ikinci single'ı radyo play listlerini ölçümleyenuluslarası müzik ölçümleme şirketiwww.niselsenmusicontrol.com verilerine göreyılın en çok çalınan şarkısı olur ve Kral Tv tarafından ödüle layık görülür. Şarkı aynı yılın dijital müzik platformlarında en çok indirilen ilk dört şarkısı arasında da yerini alır .

2010 yılını "Bize Yeter" isimli üçüncü single çalışması ile kapatır. Fotoğraf sanatçısı Mehmet Turgut'un objektifiyle görüntülenen kapak fotoğrafları ve bir müzik albümü için bir ilk olan İstanbul'da yaptığı billboard çalışmaları büyük beğeni toplar.

2009 ve 2011 yılları arasında ülkemizin önemli müzik adamlarından Ozan Doğulu'nun iki albümünde Tarkan, Ajda Pekkan, Sezen Aksu, Mustafa Ceceli, Kenan Doğulu, Okan Bayülgen gibi sanatçılarla birlikte konuk sanatçı olarak yer alır. 2011 yılında yine konuk sanatçı olarak yer aldığı Enbe Orkestrası & Bahzat Gerçeker "Kalbim" isimli albümünde seslendidiği "Dolaşayım Damarlarında" isimli şarkısı ile büyük beğeni toplar.

2012 yılı'nın Mayıs ayında çıkardığı ''sonsuz ol'' isimli son albümü için Ozan Çolakoğlu, Ozan Doğulu ve Mustafa Ceceli gibi aranjörlerle çalışan sanatçı bu albüm için 3 ay'da 3 video klip'e imza attı. İlk klibi alışkın değiliz (murad küçük) 2. Klip'i (favori aşkım - Mustafa uslu) ve son klip'i yanabiliriz (Nihat odabaşı) yönetmenliğinde çekildi. Ziynet Sali 2012 Ağustos ayı içinde remixis 1 albüm daha çıkarıyor. Bu albümde Ozan Doğulu ft. Ziynet Sali Suat Ateşdağlı, Hüseyin Karadayı ft.Ziynet Sali, Kıvanç K, Kaan Gökman, Burak Yeter, Yasin Keleş, David Saboy Emrah Karaduman gibi Ünlü DJ'lerin çalışmaları yer aldı.

Sanatçı 2012'nin Eylül ayında (8 Eylül)GNL-İNTERTEYMNT yönetiminde ilk büyük solo konserini verdi. İstanbul Küçükçiftlik Park sahnesinde"Bir Akdeniz Rüyası" ismiyle gerçekleştirdiği bu konseri 7.000 kişi izledi. Kendi pop şarkıları yanında Flamenko, Latin ve greek şarkılardan da oluşan bir repartuar sunan Ziynet Sali'ye Sahnede; Ünlü yunanlı sanatçı Angela Dimitrou, Dünyaca ünlü klarnet virtüözü "Vassilas Salias", flamanko dans sanatçısı "Manuel Reina", Makedonya'nın ünlü brass grubu Agusev CAMBO orkestrası ve dans kareografisiyle Natalie Marble katkıda bulundular. 2.5 saat süren konser için Ziynet Sali'ye ünlü modacımız Cengiz Abazoğlu tarafından özel olarak 4 adet kostüm tasarlandı. Sanatçıya sahnede 24 kişilik özel orkestrası eşliklik etti.